logo tasarımı yapma

marka logo tasarım

Logo nedir? Lafız mazmunı olarak soy huzurlığı dilimizde amblem olan, bir işlemin, faaliyetin, organizasyonun yapısını, mazmunını, karakterini sembolize eden şekillerdir. Bir logo tasarımı anlamsal olarak işlemletmenin yahut organizasyonun düver olarak yaptığı işlemi sembolize edebileceği kabil, markanın kendi mazmunı ile bile sembolleştirilebilir, ayrıca temelı çhileışmalarda kavramlar soyutlaştırılarak farklı mideerik ve anlamlara malik kabil.

Sorusu sorulduğunda lügat mazmunının dışında, birgeniş logo ve amblem çeşidi vardır. Logo tasarım esnasında tasarımı yapacak olan zat yahut kuruma neyin ve ne aktarıldığı enikonu önemlidir. öbür taraftan logo tasarım çhileışmasını yapacak zat yahut kurumun sizi ne anladığı ve logo çhileışmanızı ne bileğerlendirdiği sonucunda ortaya çıkacak olan çhileışma sizin, işlemletmenizin ve bundan ahir çhileışmalarınızın temelini atacak olan “logo tasarım çhileışması” olacaktır.

Logo sadece şekil ve sembol bileğil, yazı karakterinin kendisi, yazı karakterinin bileğişlemtirilmiş ve düzenlenmiş hali yahut bellik midein yeni yazı karakteri oluşturulmasıyla da tasarlanabilir. Bu tip çhileışmalara logo bileğil, logotype denilir. Logotype birden çok iş yerı ile faaliyette kâin şirketler midein elan çok tercih edilebilir. Biricik bir sektörde faaliyet gösteren işlemletmelerin ekseriyetle logoları kesimü oyun eder. Lakin birden bir tomar kesim ile uğraşılıyorsa bütün sektörleri logoda göstermek imkansızdır.

Logo ne işleme yarar?
İşletmeler midein logo yahut logotype eğer olmazsa olmazlardandır. Her ne markası olmayan bir işletme eğer olmazsa logo yahut logotype’sız bir markada düşünülemez. Bu makaleyi okuduğunuz çağ aklınızdan Koç, Vestel, İş Bankası markalarını geçirin. Aklınıza logoları ile bile gelmemiş olması imkansızdır. Beko markasını geçirin, ya aklınıza Beko’nun güncellenen yeni logosu geldi. çıkma halini düşünmeye çhileışın. Markaların logoları olmadan filhakika bellik olmaları üzere imkansızdır.

Bu sebeple işlemletmenize kurumsal bir düşünce hazırlayarak yolunuza muhkem adımlarla devam edebilmek hesabına “logo tasarım” çhileışması ile kellelayın.

Logo ideogram, sembol, amblem, ikon kabil bir grafik öğesiye bütünleşik olan logo yazısını (logotype) rapor eder. Ticari markaların, kurumların ve ayrıca kâh kişilerin bir görünüşte teşhisnmasını sağlayan işlemaretlerdir. Tipik bir logo firmaların üstelik edilmesini, diğerlerinden ayrılmasını sağlayan nitelik, font, şekil ve görsellerdir.

Sadece, hafif anlaşılır, yazıırlanması hafif, kabil evetğunca azca sayıda renkten oluşvarlıkıdır. Her çbedel baskı ve endam tekniği ile sorunsuz kullanılabilir olmalı, çok değersiz ölçülerde inceliklar kaybolmamalı, çok heybetli ölçülerde dağınık görünmemelidir. Her türlü ölçübile ve yüzeyde okunabilir olmalıdır.

Özgün olmalıdır. Diğer şirket ya da ürünlere ilgili logolar ile karışıklığa amil vermemeli, ayrıca çağrıştırmamalıdır. Kopyalanan ya da esinlenen logolar o ürün ya da firmaya heybetli zarar verir.

Logo düşüncemcıyı bileğil ürün ya da firmayı yansıtmalıdır. IBM logosunun düşüncemcısı Paul Rand’e göre logoyu üreten düşüncemcıdır ancak oluşturan firmanın kendisidir. İlgili kuruluşun ya da ürünün özelliklerini yansıtmalıdır. Seçilen ya da tasarlanan font şirketin dâhilğine akla yatkın olmalıdır. Ayrıca kurumun kendisini ne teşhismladığı ve kurumu yansıfecir kavramların neler bulunduğunu bilmek logonun tasarım aşamasında önemli unsurlardır.

Logo sadeliğinin üstıesna lazım rengi lazım şekli itibariyle farklı koşullarda görüldüğü çağ da temizılda sözıcı olmalıdır.

Farklı bir ülkeye ilgili ürün ya da şirket midein logo tasarlanacağı çağ o ülkenin renklere yüklediği anlamlar ve kültürleri karşı fen sahibi olunmalıdır. Özellikle bir simge kullanılacağı çağ simgenin taşıyacağı mazmun hizmetında bu fen çok önemlidir.

marka logo tasarım

Etiketler: ,,,,

admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir