Hava Durumu Tahmininde Kullanılan Veriler Nelerdir?

Hava durumu ölçümleri, çoğu kez meteoroloji istasyonları tarafından meydana getirilen ölçümlerdir. Bu istasyonlar, hava sıcaklığı, rüzgar şiddetı ve tarafü, gönen nicelikı, hava basıncı, evetğış miktarı ve türü üzere çeşitli hava koşullarını ölçmek sinein kullanılır.

Hava durumu ölçümleri çoğu kez manuel yahut otomatik yöntemlerle yapılır. Manuel ölçümler, meteoroloji görevlileri tarafından meydana getirilen elle ölçümlerdir. Bu görevliler, çoğu kez radyosondaları kullanarak, havanın yüksekliklerine nazaran sıcaklık, gönen ve rüzgar şiddetı ölçümlerini yaparlar.

Kendiliğinden ölçümler ise, çeşitli sensörler kullanarak meydana getirilen ölçümlerdir. Bu sensörler, meteoroloji istasyonlarına yerleştirilir ve belli başlı aralıklarla hava koşullarını ölçerler. Bu ölçümler daha az maliyetli ve daha şiddetledır.

Hava durumu ölçümleri, meteoroloji verilerinin toplanmasını ve çözümleme edilmesini sağlamlayarak, hava tahminleri ve ülke değişikliği çdüzenışmaları üzere birşu denli alanda kullanılır. Bu ölçümler, muhtıra hava tahminleri, tabii kıran uyarıları ve diğer meteorolojik bilgilerin sağlamlanmasına yardımcı olur.

Meteoroloji, hava ve ülke vakalarının gözlemi, ölçümü, analizi ve tahmini üzere mevzularla ilgilenen bir fen dalıdır. Bu alanda etkinlik gösteren resmi kurumlar, ülkelerin kendi hükümetleri tarafından yönetilir.
Birşu denli ülkede meteorolojik hizmetler, milli defans bakanlıkları yahut çaşama bakanlıkları tarafından yönetilir. Bu kurumlar, meteoroloji istasyonlarına, uydu verilerine ve diğer kaynaklara erişim sağlamlayarak, hava tahminleri, ülke modelleri ve diğer meteorolojik hizmetleri üretirler.

Ulusal Meteoroloji Kurumları, Dünya Meteoroloji Örgütü (WMO) adlı birleşmiş milletler kuruluşu tarafından teşhisnmaktadır. WMO, cihan çapında meteorolojik hizmetleri eş güdümlü etmek, hava durumu ve ülke verilerinin standartlaştırılmasını çıkarmak ve ülke değişikliği ile müteallik tetkikatı isteklendirme etmek üzere görevleri adına getirir.

Kaynak:
hava durumu
hava durumu 15 günlük
tire hava durumu

Etiketler: ,,,,,,,

admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir